Катерина - чиста, непорочна (старогрецьке). Ім'я дуже поширене як в Росії, так і на заході. У зарубіжній традиції початкова буква "е" відсутня: Катерина, Катарин, Кетрін. У минулому столітті в Росії з цим ім'ям були пов'язані навіть прозивні найменування: котить - лялька, задати катю - випороти, катеринить - багатіти, наживатися (очевидно тому що "катеньками" називалися купюри в сто рублів з портретом Катерини II - великі на ті часи гроші).
У наш час цим ім'ям користуються менше, але зараз воно знову входить в моду, особливо в містах.
Зодіак імені: Стрілець.
Планета: Юпітер.
Колір імені: синій.
Камінь-талісман: хризоліт.
Сприятлива рослина: кедр, лотос.
Покровитель імені: терміт.
Щасливий день: середа.
Щаслива пора року: осінь.
Зменшувальні форми: Катя, Катюша, Катюня, Катеня, Катеша, Катюха, Катеринка.
Основні риси: високий інтелект, самолюбність.
Ім'я та характер
Маленька дівчинка Катя притягає своїм відкритим поглядом і спокійною розсудливістю. Обожнює різні рухливі ігри, добре грає з дітьми, в дитячому саду швидко усіх запам'ятовує по іменах. Катя дуже любить книжки, легко запам'ятовує вірші із задоволенням їх декламує, але дівчинка не без марнославства: чекає оплесків, який-небудь подарунок.
Катя самолюбна, для неї важливо бути першою в класі. Дружить вона з кращими ученицями тому, що сама дуже нерішуча, сором'язлива, їй потрібний надійний тил. Проте якщо учитель не прав і відкрито не визнає помилку, він назавжди втратить для Кати авторитет. Катя дуже допитлива дівчинка і любить вчитися. Вона фантазерка, у неї добре розвинена уява.
Подорослішавши, Катерина здається гордою і неприступною хоча насправді вона усе така ж несміла і невпевнена в собі. Їй усе здається, що вона недостатньо розумна, що у неї поганий смак, що вона не зможе відповісти так, як потрібно... Вона схильна переймати усе на себе, надмірно суб'єктивна. Насправді Катерина - людина з високим інтелектом, що має досить смаку і такту, живе цікавим і насиченим життям. Вона прагне розраховувати тільки на власні сили, марно нехтуючи допомогою оточення. Не зумівши самостійно розв'язати проблему Катерина здатна на такий напад гніву, який може шокувати близьких.
Катерина дуже залежить від власного настрою: вона може бути доброю, велично спокійною, легкозбуджуваною, такою, що швидко виходить з себе, у неї досить важкий характер.
У колективі Катерина намагається бути урівноваженою і стриманою. Але вже якщо вона кого не злюббить, що буває рідко, стримувати і приховувати свої почуття вона не буде.
Катерина прекрасно справляється з роботою у будь-якій професії, пріоритету у неї немає. Вона добросовісна але робота не займає її, вона не відчуває, що робота їй потрібна. Але, рухома честолюбством, вона досягне помітних успіхів, хоча і не внесе чогось нового, неординарного. Катерина найчастіше керівник відділу інженерів, економістів, вона буде непоганим журналістом телеведучій.
У любові і браку Катерина шукає надійність, можливість набути упевненості в собі. Вона не поспішає вийти заміж, хоча вибір у неї досить багатий. Частіше вона не помиляється, вибирає близьку собі по духу людину. Чоловікові не зраджує зазвичай хороша хазяйка і любляча мати. Катерина уміє створити затишок і спокій у будинку. Вона стає опорою своєї сім'ї, домочадці це особливо відчувають, варто їй кудись поїхати або захворіти.
П. А. Флоренский вважав, що ім'я Катерина найближче до Миколи його жіноче доповнення.
Іменини, святі заступники
Катерина Александрійська, діва, великомучениця. 7 грудня (24 листопада).
Великомучениці Катерині випав час жити в період кінця III - почала IV століття - під час страшних гонінь на християн. Катерина була дочкою грецького царя Ксантоса. Александрія де жила сім'я царя, вважалася у той час великим центром науки і мистецтва. Катерина була талановита і допитлива, вивчила філософію, діалектику, ораторське мистецтво, риторику. Була знайома з працями відомих у той час лікарів, знала декілька мов.
Мати Катерини була таємною християнкою і від неї Катерина дізналася про християнське вчення. Катерина хрестилася пустинним відлюдником і у баченні пережила містичне одруження з Ісусом Христом.
Імператор Максенций, що знаходився у той час в Александрії забажав її і намагався аргументами підірвати віру. Коли це йому не вдалося, він послав п'ятдесят філософів, щоб вони це зробили. Невдалі посланці вийшли з диспуту з Катериною що затвердилися в християнській вірі, за що були посаджені на кол. Для Катерини імператор власноручно винайшов знаряддя тортур - чотири колеса, забезпечених залізними шпильками, до них мученицю і прив'язали. Але удар блискавки скрушив їх перш, ніж колеса встигли завдати Катерині шкоди. Після цього Катерина була обезголовлена. Її тіло було перенесене ангелами в монастир на гору Сінай.
Народні прикмети, звичаї
Святій Катерині моляться при важких пологах. У Екатеринин день влаштовувалися перегони на санях. Вечір під Катерину - час ворожби.